Discussion on answer by TomTom: Is $20/day and $603/month (USD) a lot, average or little for one person's "food and related" costs?

Discussion on answer by TomTom: Is $2

Imported from a comment discussion on https://money.stackexchange.com/questions/126691/is-20-day-and-603-month-usd-a-lot-average-or-little-for-one-persons-food/126697#126697
1711d ago – illustro
27
3

export all events for this room

Starred posts

Jun 17, 2020 07:44
"Considering that frozen junk food is about the most expensive food you can buy" - this varies. Try shopping in a major U.S. city; a lot of the time the premade/highly processed offerings are among the cheaper items and it's decent/fresh produce that comes at a premium.